Bank żywności w Olsztynie wspomógł mieszkańców Warmii i Mazur

Bank żywności w Olsztynie wspomógł mieszkańców Warmii i Mazur

Pomimo tego, że od wybuchu wojny na Ukrainie słyszymy wciąż o pomocy udzielanej przez Polskę uchodźcom wojennym, wciąż wspierani są również osoby potrzebujące z naszego kraju.

24 lutego  będzie zapamiętany jako dzień, który odmienił Europę. Cały świat wstrzymał wówczas oddech, a Polacy ochoczo ruszyli z pomocą uciekającym przed wojną sąsiadom. Wsparcie otrzymali również walczący z wrogiem. Tym samym Polska stała się krajem udzielającym największego wsparcia Ukrainie borykającej się ze skutkami działań wojennych.

Również Bank Żywności w Olsztynie nie pozostał obojętny na zaistniałą sytuację.  W jednej chwili, trzeba było przeorganizować całą działalność placówki. Na jej terenie utworzony został magazyn darów dla miasta oraz całego województwa.  Przez siedem dni w tygodniu organizowana była pomoc, polegająca nie tylko na zapewnieniu niezbędnej żywności.  Bank stał się także domem tymczasowym dla kilkudziesięciu uchodźców zza wschodniej granicy.

Osoby zaangażowane w działalność banku żywności musiały szybko odnaleźć się w nowych realiach.  Jednak pomimo ogromnego zamieszania cały czas dbano o kontynuowanie głównej misji, jaką jest zapewnienie żywności potrzebującym i ratowanie jedzenia, aby się nie zmarnowało.

Wyniki działalności Banku Żywności w Olsztynie są imponujące. W pierwszej połowie 2022 udało się uratować aż 263 tony jedzenia. Żywność, która miałaby się zmarnować i trafić na śmietnik, została przekazana najbardziej potrzebującym osobom.
Według dostępnych danych, mieszkańcy Warmii i Mazur Otrzymali od Banku Żywności 1064 tony jedzenia. Do tej liczby wliczają się również produkty pochodzące z Programu Pomocy Żywnościowej  2014-2020.