Zaproś pszczoły do ogrodu

Zaproś pszczoły do ogrodu

Być może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale człowiek bez owadów nie byłby w stanie przeżyć.  Potrzebujemy ich, a one nas dlatego warto o nie zadbać, zanim nie będzie  za późno.  Jeśli dysponujemy balkonem i ogrodem, możemy zyskać pożytecznych gości.  W zamian za wielobarwny i pełen kwiatów ogród zapewnimy pszczołom warunki dające im możliwość przetrwania.

Współpraca z pszczołami

Na początek warto zwrócić uwagę na fakt, że aż 80 % roślin jest zapylanych przez owady, (w tym głównie przez pszczoły) pozostałe 20% zapyla oczywiście wiatr. Skorzystanie z pomocy owadów sprawia, że plony mogą być większe nawet o 50 %. Dlatego ogrodnicy i rolnicy cenią sobie bardzo tę międzygatunkową współpracę. W tym przypadku ilość idzie również w parze z jakością.  Dzięki pszczołom ziarno jest cięższe, energia i siła kiełkowania są bardziej wyrównane. Ponadto owoce będące produktem działalności owadów zawierają więcej witamin i cukru.

Na czym polega zapylanie

Jest to nic innego jak przenoszenie przez pszczołę pyłku z jednego kwiatka na drugi.  Dzięki zebranemu pyłkowi oraz nektarowi można wykarmić młode owady. A my zyskujemy zapylone rośliny.  Mamy tu do czynienia z obopólną korzyścią.

Co zrobić, żeby pszczoły zawitały do naszego ogrodu

Dwie podstawowe kwestie to zapewnienie owadom schronienia oraz dostępu do pożywienia,  Niezbędne będzie zatem zasadzenie miododajnych roślin. Powinniśmy również zadbać o  bezpieczeństwo owadów, stosując wyłącznie naturalne metody uprawy, które nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia i życia.  Jeśli stworzymy na brzegi ogrodu dziką łąkę, możemy być pewni, że pszczoły staną się w nim częstymi gośćmi. Jeśli chcemy, aby zostały u nas na dłużej, warto zadbać o różnorodność roślin, które będą kwitły w różnych miesiącach.  Pamiętajmy także o zapewnieniu owadom dostępu do wody.  Jeśli nie posiadamy oczka wodnego, możemy przygotować w zacienionych miejscach małe wodopoje.