Z wizytą na zamku

Z wizytą na zamku

Przeglądając mapę naszego kraju, natrafimy na wiele zamków i pałaców. Część z nich posiada w swoich wnętrzach ciekawe zbiory i eksponaty. Zostały one udostępnione do wglądu zwiedzających. Niektóre budynki ze względu na brak funduszy niszczeją, co jest niewątpliwe smutne.  We wnętrzach wielu z nich utworzono różnego rodzaju placówki kulturowe lub oświatowe.  Niezależnie od funkcji jaką pełnią, warto je odwiedzić i zapoznać się bliżej z ich historią.  Nie trzeba szukać daleko. Również w naszym mieście znajdziemy zamek, przy którym warto zatrzymać się na dłużej.

Historia zamku

Według źródeł w połowie XII wieku w Nidzicy wybudowano pierwszy drewniany zamek. Podlegał on ostródzkiemu komturowi.  Jego ówczesna nazwa to Zamek nad Nidą. Mury z cegły postawiono dopiero w na przełomie XIV i XV wieku.  Historia zamku jest burzliwa i skomplikowana. Od momentu powstania był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Trudno byłoby zliczyć wszystkich jego właścicieli.  Jego konstrukcja ucierpiała wielokrotnie.  Na początku XIX wieku warownia byłą całkowicie zniszczona.  Również działania prowadzone podczas II wojny światowej nie były łaskawe dla zabytkowego budynku, gdyż został on zbombardowany przez Rosjan. Po zakończeniu działań wojennych podjęto decyzję o odbudowie nidzickiego zamku.  Od 1965 kiedy to zyskał pierwotny wygląd, jest uważany za jedną z głównych okolicznych  atrakcji.

Zamek obecnie

W tej chwili zamek jest siedzibą centrum biznesu i kultury. Oczywiście jest on również dostępny dla turystów chcących odwiedzić jego wnętrze. Do czego zachęcamy zarówno mieszkańców jak i gości.