Co warto zwiedzić w Olsztynie

Co warto zwiedzić w Olsztynie

Co warto zobaczyć w Olsztynie

Jeśli nie jesteście fanami typowych dużych  metropolii, gdzie wśród zgiełku i zakurzonego betonu ludzie biegną nie wiadomo dokąd i za czym, a jednocześnie cenicie sobie zabytki architektury i klimatyczne miejsca, koniecznie powinniście odwiedzić Olsztyn. To miasto, które ma wiele do zaoferowania. Przy tym wszystkim, stolica województwa warmińsko- mazurskiego różni się od pozostałych miast wojewódzkich. Otaczają go lasy i jeziora, a sam Las Miejski liczy aż  1000 ha. W  granicach administracyjnych Olsztyna leży 11 jezior, liczne parki i tereny zielone. Wybierając się tam, można idealnie połączyć zwiedzanie z odpoczynkiem na łonie natury.  Poniżej znajdziecie mały przewodnik po tym intrygującym mieście.

Zabytki, które warto zobaczyć w Olsztynie

Starówka

Zwiedzanie Olsztyna najlepiej zacząć od Starego miasta, gdzie na centralnym miejscu rynku znajduje się Stary Ratusz. Do 1915 budynek był siedzibą rady miasta i lokalnych urzędników. Później zastąpił go Nowy Ratusz, wybudowany na północ od Wysokiej Bramy.

Stary Ratusz

Jednym z najstarszych zabytków Olsztyna jest właśnie południowe skrzydło Starego Ratusza, które powstało w 1500 roku. Na przestrzeni wieków budynek kilkakrotnie odbudowywano. Pierwszy raz ucierpiał w wyniku pożaru, który miał miejsce w XVII wieku. Kolejny miał miejscu w 1945 roku, po wizycie Armii Czerwonej.  Po tym wydarzeniu swój dawny gotycki wygląd budynek odzyskał dopiero w 2003 roku. Obecnie ma w nim swoja siedzibę Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Dodatkową atrakcją dla turystów mogą  być, usytuowane na południo-zachodniej ścianie budynku, zegary słoneczne.

Barwne kamieniczki

Będąc w Olsztynie, koniecznie musicie zobaczyć barwne kamieniczki zlokalizowane w pobliżu Ratusza na Starym Mieście. Niestety, oryginalne budynki zostały w większości zniszczone w 1945 roku za sprawą Armii Czerwonej. Po wojnie  odbudowano je i dodatkowo ozdobiono poprzez zastosowanie sgraffit ( zdobienie polegające na nakładaniu różnobarwnych warstw tynku i zeskrobywanie go po wyschnięciu). Dzięki tej metodzie możemy zobaczyć niższe warstwy tynku tworzące na kamienicach interesujące wzory. Niektóre z budynków możecie kojarzyć, jeśli oglądaliście  film „Stawka większa  niż życie”.

Będąc na olsztyńskiej starówce, warto zwrócić uwagę na zlokalizowany przy ulicy Staromiejskiej dom wybitnego architekta żydowskiego pochodzenia, Ericha Mendelsohna.

Zamek Kapituły Warmińskiej z tablicą astronomiczną Kopernika

Będąc w Olsztynie, warto zobaczyć Zamek Kapituły Warmińskiej, który znajduje się nieopodal ulicy Stare Miasto nad rzeką Łyną.  Zamek jest najstarszym zabytkiem, jaki możecie zobaczyć w Olsztynie. Patrząc na historię innych budynków w mieście, można śmiało powiedzieć, że sprzyjało mu szczęście. Mimo różnych wojennych perturbacji nie uległ miększym zniszczeniom.

Przez pewien czas zarządcą zamku był nikt inny jak sam Mikołaj Kopernik. Wbrew pozorom słynny astronom poza kosmosem interesował się wieloma dziedzinami, wśród których można wymienić kartografię i ekonomię. Według źródeł historycznych  był także dobrym gospodarzem i administratorem Kapituły Warmińskiej, pełniąc tę funkcję w latach 1516-1521.

Ławeczka Kopernika

Stąd też ławeczka Kopernika, będąca najczęściej fotografowanym miejscem w mieście. Podobno, należy usiąść na kolanach słynnego astronoma i potarcie jego nosa, przynosi szczęście. Jeśli chcecie się przekonać ile jest w tym prawdy koniecznie wybierzcie się do Olsztyna

Wróćmy jeszcze na chwilę do historii zamku. Został wybudowany w XIV wieku i poza funkcją obronną pełnił również rolę skarbca. Niejednokrotnie jego obrońcy musieli walczyć z atakiem wroga, jednak robili to z powodzeniem. To właśnie dzięki nim zamek należący do Kapituły Warmińskiej  przetrwał do naszych czasów.

Spotkanie z kulturą

Spacerując dalej, po prawej stronie zobaczycie amfiteatr im. Czesława Niemena, w którym odbywają się różne wydarzenia kulturalne, głównie koncerty.

Następnie waszym oczom ukaże się Dom Gazety Olsztyńskiej. Przed rozpoczęciem II wojny, w budynku zlokalizowana była redakcja gazety propagującej polskość na terenie Warmii. W 1939 pierwotny budynek został zburzony przez Niemców, a Seweryn Pieniężny, ówczesny redaktor naczelny został aresztowany.

Wysoka Brama

Będąc w Olsztynie warto zobaczyć również Wysoką Bramę. Wysoka Brama, nazywana również Bramą Górną to pozostałość po średniowiecznych obwarowaniach Olsztyna. Dwie pozostałe,  czyli Młyńska i Dolna zostały zniszczone w czasie wydarzeń historycznych, jakie rozegrały się w mieście na przestrzeni lat. Wysoka Brama została utworzona w XIV wieku  zaraz obok miejskiej fosy, przez którą był przerzucany drewniany most. Do XIX wieku miała funkcję wojskowo- obronną. Do momentu rozbiórki miejskiej fortyfikacji.  Brama ocalała i jeszcze zanim zaczęła się II wojna światowa, zostały w niej utworzone mieszkania. Będąc w Olsztynie, koniecznie musicie przejść przez licząca 23 metry Wysoką Bramę, która prowadzi na Stare Miasto.