Refleksja o nowoczesnym patriotyzmie w trakcie 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Refleksja o nowoczesnym patriotyzmie w trakcie 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Rok 2023 przyniósł nam kolejną okazję do świętowania – 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, postanowiliśmy zadać pytanie samorządowcom z naszego regionu dotyczące ich interpretacji współczesnego patriotyzmu. Wśród respondentów znalazł się starosta nidzicki, Marcin Paliński.

Paliński podkreśla, że percepcja patriotyzmu w dzisiejszych czasach jest inna niż wiele lat temu. Obecnie nie musimy angażować się w powstania czy zrywy narodowe, które kiedyś były często jedynym sposobem na próbę odzyskania suwerenności dla naszej Ojczyzny. Dlatego tak istotne jest dla nas zdobywanie wiedzy o historii, rozumienie tamtych wydarzeń i docenianie poświęcenia naszych przodków w dążeniu do wolności, solidarności, wierności i szacunku.

Wszechstronnie formowane wartości są podstawą dla kształtowania prawdziwego, współczesnego patriotyzmu. Musimy opierać się na nich jako obywatele naszego kraju. To nie tylko wielkie gesty, ale codzienne, proste działania oparte na uczciwości, trosce o drugiego człowieka i jego potrzeby, szacunku dla naszego języka i kraju. Aktywność społeczna i zaangażowanie w życie publiczne to elementy, które budują silne społeczeństwo obywatelskie oraz sprzyjają rozwojowi kraju.