Uciążliwi goście w upalne, letnie dni.

Uciążliwi goście w upalne, letnie dni.

Muszki owocówki są jednym z przykrych elementów lata. Wystarczy chwila nieuwagi, aby zaprosić je do domu. Kilka owoców na blacie, łyk soku w kubku, czy odrobinka dżemu na talerzyku i już mamy w kuchni nieproszonych gości.  Z kilku potrafią się ich zrobić setki.  Im szybciej zareagujemy i zaczniemy działać, tym lepiej dla nas i naszego domu.

Meszki czy też muszki owocówki są o wiele mniejsze od typowych much. Osiągają wielkość ok 3mm, a ich życie jest bardzo krótkie. Ich domeną jest zdolność bardzo szybkiego rozmnażania się.  Samice jest w stanie złożyć 20 jaj tylko w ciągu jednego dnia.  Po upływie 10 dni wykluwają się z nich muszki, gotowe uprzykrzać nam życie zajmując całą naszą kuchnię.

Meszki zwykle wlatują do kuchni przez otwarte lub nawet minimalnie uchylone okno.  Przyciąga je aromat, psujących są warzyw i owoców.  Wabi je zapach octu owocowego, który stanowi ich ulubione pożywienie. Ponadto jest to również miejsce, gdzie składają jaja. Muszki owocówki po zawitaniu do naszej kuchni siadają na jedzeniu, a tym samym przenoszą zagrażające zdrowiu ludzkiemu drobnoustroje. Dlatego nie warto zwlekać z usunięciem ich naszego domu

W tym celu najlepiej sporządzić roztwór z octu owocowego połączonego z płynem do naczyń.  Przygotowaną substancję możemy wlać do słoika lub szklanki. Nie mieszajmy jej, a następnie postawmy blisko okna albo na parapecie. Już po kilku godzinach będziemy mogli zobaczyć utopione owady. Najlepiej zutylizować je w toalecie.

Innym sprawdzonym sposobem jest zapalenie w kuchni świec zapachowych.  Najbardziej skutecznymi zapachami, których nie tolerują meszki, jest lawenda i mentol.