Oszustwa finansowe w Nidzicy: Kobiety padły ofiarą naciągaczy

Oszustwa finansowe w Nidzicy: Kobiety padły ofiarą naciągaczy

Zarówno w sezonie letnim, jak i pozostałych porach roku, oszuści finansowi nie przestają działać. W ostatnich dniach, mieszkańcy Nidzicy stali się celem wyrafinowanych przestępstw. Policjanci z miejscowej komendy przyjęli zgłoszenia od dwóch kobiet, które straciły pieniądze przez oszustów. W jednym z przypadków, nieznany sprawca wziął na nazwisko 48-letniej kobiety trzy pożyczki. W drugiej sytuacji, 45-latka planowała sprzedać swoje buty tenisowe za 100 zł, ale ostatecznie doświadczyła straty 750 zł.

Policja z Nidzicy otrzymała dwa zgłoszenia dotyczące oszustw finansowych w ciągu ostatnich dni. Pierwsza sytuacja miała miejsce w poniedziałek, 21 sierpnia, kiedy to 48-letnia mieszkanka gminy Nidzica zdecydowała się zainwestować swoje środki finansowe w papiery wartościowe na sugestię nieznajomego mężczyzny. Posłuchawszy jego propozycji, zainstalowała ona na swoim smartfonie aplikację QUICK SUPPORT, umożliwiającą zdalną kontrolę nad urządzeniem.

W wyniku tej decyzji, oszust uzyskał dostęp do jej danych osobowych i na jej nazwisko zaciągnął trzy pożyczki. Pieniądze z nich trafiły na konto 48-latki, co zasiliło jej saldo kwotą przekraczającą 11 000 zł. Przestępca nie zdążył jednak wykorzystać uzyskanych funduszy – konto kobiety zostało bowiem szybko zablokowane a jej dowód osobisty – zastrzeżony. Teraz pokrzywdzona będzie musiała zwrócić pieniądze instytucjom, które udzieliły jej pożyczek.

Następnego dnia, we wtorek 22 sierpnia, nidziccy funkcjonariusze przyjęli kolejne zgłoszenie o oszustwie. Tym razem szkodę poniosła 45-letnia kobieta, której tenisówki stały się przynętą dla oszusta. Oferując je na sprzedaż za pośrednictwem popularnego portalu internetowego, kobieta kliknęła w link wysłany przez potencjalnego kupca. Link ten skierował ją na fałszywą stronę banku, gdzie logując się, umożliwiła sprawcy przejęcie kontroli nad swoimi środkami finansowymi. W efekcie, zamiast zarobić 100 zł na sprzedaży butów, straciła 750 zł.

Aby uniknąć podobnych sytuacji, policja apeluje o ostrożność i przypomina o konieczności weryfikowania wszelkich informacji od nieznajomych osób. We wszystkich sytuacjach budzących wątpliwości należy skontaktować się telefonicznie z bankiem lub odpowiednimi służbami. Pamiętajmy – oszuści nie mają wakacji!