Szlachetne Święto Plonów 2023: Od Mszy Świętej do Wystawnych Stoisk

Szlachetne Święto Plonów 2023: Od Mszy Świętej do Wystawnych Stoisk

W odświętnie przygotowanej Nidzicy, 26 sierpnia 2023 roku, miało miejsce tradycyjne Święto Plonów. Te coroczne dożynki to okazja do uhonorowania pracy rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, którzy mimo trudności pogodowych zdołali zgromadzić bogate plony. Ta szczególna uroczystość, przyciągnęła liczną rzeszę gości, a sprzyjająca pogoda dodatkowo umilała obchody.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej polowej, która była wyrazem wdzięczności za dary natury i hojność Pana Boga. Jak podkreślał gospodarz uroczystości, burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala, miasto to zawsze szanuje i pielęgnuje tradycje. Następnie rozpoczęły się atrakcje dla mieszkańców i gości – stoiska z lokalnymi produktami, zabawy oraz koncerty.

Ceremonię otwarcia dożynek poprowadzili tegoroczni starostowie dożynkowi Magdalena Romańska i Tomasz Bieńkowski. Przekazali oni chleb burmistrzowi Nidzicy – Jackowi Kosmali, zaś przedstawiciele Rejonowego Koła Pszczelarzy w Nidzicy wręczyli mu miód. Kosmala nie krył radości i dumy z producentów tych darów mówiąc: „Oby tego chleba na naszych stołach nie zabrakło. A pszczelarzy mamy najlepszych w Polsce”.

Przy tej okazji można było podziwiać piękne wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców Kanigowa, Waszulek, Zimnej Wody, Żelazna i KGW „Orłowianki”. Ponadto, różnorodne stoiska dożynkowe przygotowały sołectwa Frąknowo, Grzegórzki, Kanigowo, Napiwoda, Szerokopaś, Waszulki, Załuski, Zimna Woda i Żelazno oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Orłowianki” z Orłowa, „Stokrotki” z Piotrowic i „Przyjaciele Zimnej Wody” z Zimnej Wody.