Pierwsza sesja VII kadencji Rady Powiatu Nidzickiego i wybory nowego starosty zaplanowane na 6 maja

Pierwsza sesja VII kadencji Rady Powiatu Nidzickiego i wybory nowego starosty zaplanowane na 6 maja

W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Nidzicy, 6 maja o godzinie 11:00, odbędzie się inauguracja I sesji Rady Powiatu Nidzickiego w ramach VII kadencji. Sesja ta przewiduje nie tylko złożenie ślubowania przez radnych, ale także tajne głosowanie na stanowisko starosty.

Podczas wyborów do Rady Powiatu, które miały miejsce 7 kwietnia, oddano 12 456 głosów. W efekcie mieszkańcy wybrali swoich reprezentantów do rady powiatu. Teraz przyjdzie im zdecydować, kto spośród nich objął będzie stanowisko starosty. Decyzję podejmą poprzez bezwzględną większość głosów ustawowego składu rady, za pomocą tajnego głosowania.

Obecny starosta, Marcin Paliński, zdobył najwięcej głosów – aż 1 699. Po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych, wyraził on swoje zadowolenie i dumę z tak wysokiego poparcia, interpretując to jako docenienie jego dotychczasowej pracy na rzecz samorządu.

Przyjrzyjmy się dokładniej, jak wyglądało rozłożenie mandatów wśród poszczególnych ugrupowań. Największą liczbę głosów – 4 852 (38,95%) zdobyło ugrupowanie KW Prawo i Sprawiedliwość, co przekłada się na 6 mandatów radnych. KWW Razem Dla Powiatu Nidzickiego otrzymał 2 674 głosy, co dało mu 3 miejsca w radzie, podobnie jak KWW Jacka Kosmali z 2 298 głosami. KKW Koalicja Obywatelska zdobyła poparcie 1 801 osób, co zagwarantowało jej 2 miejsca w radzie. KWW Kozłowo Nasza Mała Ojczyzna z wynikiem 831 głosów wprowadził do rady jednego radnego.