Na Placu Wolności odbyło się otwarcie wystawy „Jesteśmy Polakami”, której autorem jest dr Paweł Warot

Na Placu Wolności odbyło się otwarcie wystawy „Jesteśmy Polakami”, której autorem jest dr Paweł Warot

Wyjątkowa wystawa autorstwa dr Pawła Warota o tytule „Jesteśmy Polakami” została przygotowana w ramach setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. Wystawa zorganizowana została przede wszystkim przez IPN. Czego mogli się dowiedzieć zgromadzeni, którzy byli na otwarciu wystawy lub dopiero  będą mieli okazję ją zobaczyć?

Wyjątkowa wystawa „Jesteśmy Polakami” na Placu Wolności w Nidzicy

Prezentacja wyjątkowej wystawy miała miejsce już wcześniej w wielu innych miejscowościach w Polsce. Teraz przyszedł czas na Nidzicę. Wystawa autorstwa Pawła Warota została przygotowana wspólnie przez kilka oddziałów IPN. Celem wystawy jest chociażby przypomnienie o dokonaniach Polaków, które miały miejsce w Niemczech w okresie międzywojennym. Warto dodać, że przygotowana ekspozycja dostępna jest nie tylko w języku polskim, ale również angielskim i niemieckim. W skład wystawy wchodzi ponad sto plansz.

Przypomnijmy, że Związek Polaków w Niemczech został powołany do życia w 1922 roku. Jego koniec miał miejsce w 1940 roku, kiedy to władze III Rzeszy pozbawiły Polaków w Niemczech statusu mniejszości narodowej, a co więcej, ograbiły ich z majątku. Do dzisiaj straty nie zostały zrekompensowane, a status nie został przywrócony.