Na co uważać w czasie przedświątecznych zakupów

Na co uważać w czasie przedświątecznych zakupów

 

Przed świętami mamy zwykle dużo na głowie. Dodatkowe wydatki, prezenty, załatwienia, stres. Przez to wszystko stajemy się mniej uważni. Jest to idealna okazja dla oszustów, aby wyciągnąć od nas pieniądze.  Dlatego warto mimo wszystko postarać się być czujnym.

 

Podejrzanie atrakcyjne ceny towarów

Przede wszystkim powinniśmy uważać na fałszywe witryny sklepowe, podszywające się pod prawdziwe firmy. Mają one na celu wyłudzenie danych uwierzytelniających. Są one potrzebne oszustom, do zalogowania się do naszego internetowego konta bankowego lub wykorzystania karty płatniczej.

Nie dajmy się skusić bardzo atrakcyjną ceną towaru, który w porównaniu z ofertą innych sklepów, jest sprzedawany prawie za darmo. Taka sytuacja powinna obudzić naszą czujność. Decydując się na taki zakup, zamiast oszczędzić, możemy dużo stracić.

Uważajmy również w czasie korzystania z portali aukcyjnych, czy stron, na których możemy wystawić używane przedmioty, oraz portali społecznościowych.  Często zdarza się, że radość ze sprzedaży starych rzeczy i planowanie zakupu nowych przesłania nam prawdziwy obraz sytuacji. Tracimy czujność i może się zdarzyć tak, że oszust znajdzie się w posiadaniu danych naszej karty lub danych do logowania na stronie banku.  Wówczas zostaniemy z niczym, a o zakupach będziemy mogli zapomnieć na dłuższy czas.

Fałszywe inwestycje

Święta bożego Narodzenia są czasem dużych wydatków. Kiedy się już skończą, często postanawiamy sobie, że będziemy oszczędzać, aby nasz budżet domowy mógł się odbudować. Wielu z nas decyduje się także na równego rodzaju inwestycje, które mają na celu pomnożenie naszych pieniędzy.  W tym przypadku należy bardzo uważać, aby nie dać się oszukać, trafiając na fałszywe strony inwestycyjne. W internecie możemy trafić na reklamy, w których oszuści wykorzystują wizerunki popularnych osób, aby wzbudzić nasze zaufanie i przekonać do zainwestowania pieniędzy. Znajdziemy w nich również oferty pomocy w przeprowadzeniu inwestycji. Omijajmy je szerokim łukiem, jeśli nie chcemy zostać bez pieniędzy .