Narodowe czytanie już 3 września

Narodowe czytanie już 3 września

Idąc za przykładem głowy państwa, również prezydent Olsztyna zachęca wszystkich do udziału w jedenastym już Narodowym Czytaniu. W ramach wydarzenia, 3 września będzie możliwość posłuchania wybranych utworów ze zbioru Ballady i romanse Adama Mickiewicz w interpretacji olsztyńskich bibliotekarzy.

W tym roku Narodowe Czytanie będzie się odbywało w centrum Olsztyna, a dokładniej w Zajezdni Trolejbusowej przy ulicy Knosały 3b. Wydarzenie rozpocznie się o 12 i potrwa do godz. 14.

O Balladach i Romansach w skrócie

Ballady i romanse  zostały po raz pierwszy wydane w 1822 roku w Wilnie. Stanowiły wówczas główną część pierwszego tomu Poezyj napisanego przez Adama Mickiewicza. Moment ukazania się tych 14 utworów jest uznawany za początek epoki romantyzmu w Polsce.  Tekst stał się jednym z najważniejszych punków odniesienia.  ballady i Romanse są uznawane za nowatorski i oryginalny zbiór tekstów, który urzeka prostotą języka i naturalnością wyrażani świata.  Czytając je, trudno pozostać obojętnym na artyzm oraz wybitne zdolności pisarskie Mickiewicza, które zostały w tych tekstach skumulowane. Odnajdziemy w nich świat przepełniony fantazją i uczuciowością, w którym wysoko ceniona jest ludowa moralność. Zbiór poezji zyskał sobie wielu miłośników spośród zwolenników literatury narodowej. Również i dziś cieszy się on ogromną popularnością i jest ceniony ze względu na jego znaczenie dla kultury i literatury narodowej. W związku, z obchodami 200 rocznicy wydania zbioru, rok 2022 ogłoszono Rokiem Romantyzmu polskiego.