Nadleśnictwo Elbląg informuje o licznych pożarach

Nadleśnictwo Elbląg informuje o licznych pożarach

Pożary są często wynikiem bezmyślnego postępowania turystów, którzy nie przestrzegają zasad postępowania z ogniem. Na terenie każdego miasta są oddane do dyspozycji specjalnie przygotowane stanowiska, na których można rozpalić ognisko lub grilla. Są one zlokalizowane w miejscach bezpiecznych, w których zaprószenie ognia nie będzie skutkował wybuchem pożaru.

Mierzeja Wiślana ucierpiała w wyniku pożarów

W ostatnim czasie miało miejsce kilka poważnych pożarów. W ich wyniku znacząco ucierpiał drzewostan Mierzei Wiślanej. Zgodnie z komunikatem wydanym przez rzecznika prasowego Nadleśnictwa Elbląg, w minioną niedzielę spłonęło 15 arów lasów, a w poniedziałek zgłoszono kolejne pożary. Ty, razem udało się je ugasić bez większych strat.

Mówi się o czerwonym kurze, który spowodowany jest rozpalaniem ognisk w nieprzystosowanych do tego miejscach, czego dopuszczają się często nieodpowiedzialni turyści.  Nadleśnictwo apeluję, aby przestrzegać zakazu rozpalania ognia na terenie Mierzei Wiślanej.

W ubiegłym tygodniu doszło do 4 pożarów, a od początku roku było ich łącznie 6. Dla porównania taką samą liczbę odnotowano w przeciągu całego roku. Natomiast w 2020 roku odnotowano tylko jeden pożar.

Piękna pogoda nie sprzyja zachowaniu bezpieczeństwa na terenach leśnych.  Suche części obumarłych roślin, brak deszczu oraz wysokie temperatury to czynniki prowadzące do katastrofy.

Jan Piotrowski przywołuje wyniki badań przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu.  Ich wyniki mogą być niepokojące. Podczas gdy wilgotność ściółki w poniedziałek  o godz. 9 wynosiła 13,5 % zmierzona o godz. wykazała wartość 11,2 % co można porównać z wilgotnością kartki papieru.

Z podobnym problemem zmaga się nadleśnictwo Krucz  o czym informuje strona https://www.infopila.pl/