Kontrowersyjne olsztyńskie Szubienice nie do ruszenia?

Kontrowersyjne olsztyńskie Szubienice nie do ruszenia?

Na terenie całego kraju wciąż znajduje się sporo pomników budzących kontrowersję. Dla jednych są wspomnieniem złych czasów, innym po prostu nie przeszkadzają. Przykładem takiego kontrowersyjnego monumentu są „Szubienice”. Powstały jako wyraz wdzięczności dla Amii Czerwonej. Więcej na temat historii pisze strona https://www.ehistoria.pl/

Nie ma się zatem co dziwić, że wobec obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicę, pomnik budzi coraz bardziej negatywne emocje.  Wielu mieszkańców Olsztyna domaga się wyburzenia tej niechlubnej pamiątki. Co na to Urząd Miast i miejscy architekci?

Pomysł na Szubienice

Pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej  monument upamiętnia wkroczenie wojsk radzieckich do Olsztyna. Wydarzenie to miało miejsce na początku 1945 roku. Monument odsłonięto niespełna 10 lat później.  Stworzony przez rzeźbiarza ocalałego z Auschwitz monument, w 1993 roku został wpisany do rejestru zabytków.  Obecnie stanowi punkt sporny mieszkańców miasta. Skłoniło to władze miasta, historyków i architektów nad przemyśleniem dalszych losów obiektu.

 

Pomnik praktycznie od zawsze budził kontrowersje wśród mieszkańców Olsztyna. Ma on swoich przeciwników, ale również wielu zwolenników. Obecnie, dla załagodzenia sytuacji zaproponowano okrycie monumentu materiałem w barwach narodowych Ukrainy. Jednak za nim to nastąpi, potrzebna jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. O tym, jak zakończy się ta sytuacja, przekonamy się już w najbliższym czasie. Jednak biorąc pod uwagę obecny stan rzeczy, należy się spodziewać pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez urzędników.