Jak radzić sobie z niepewną sytuacją na świecie

Jak radzić sobie z niepewną sytuacją na świecie

Obecna sytuacja na świecie dla wielu osób może być przytłaczająca. Oglądając telewizję, czy przeglądając strony  internetowe, natrafiamy na szokujące informacje. Patrzymy na zdjęcia, na których widać zniszczone domy i cierpiących ludzi. Stan wojny u wielu osób wywołuje stany lękowe i sprawia, że zanika ich poczucie bezpieczeństwa. Jest to zrozumiałe.  Nie ma niczego dziwnego ani złego w tym, że się martwimy, czy boimy. Jeśli jednak te uczucia zaczynają dominować w naszym życiu. Powinniśmy spróbować temu zapobiec

Co warto zrobić

Jeśli czujemy, że informacje, które docierają do nas z mediów, są dla nas przytłaczające, powinniśmy się od nich odciąć. Najlepiej będzie, jeśli przestaniemy oglądać i słuchać wiadomości.  Starajmy  się omijać drastyczne zdjęcia i filmy. Nie sprawdzajmy co chwilę informacji. Zróbmy to raz w ciągu dnia. Postarajmy się, aby było to fakty z rzetelnego źródła, a nie niepotwierdzone rewelacje, które sieją tylko zamęt i dezinformację.

Warto zrobić cos dobrego na dla siebie. Coś, co wywoła pozytywne emocje i sprawi, że chociaż na chwilę oderwiemy się od trudnej rzeczywistości. Obejrzyjmy komedię, zjedzmy coś smacznego, poczytajmy książkę lub spotkajmy się ze znajomymi.  To, że za nasza wschodnią granicą jest wojna, nie znaczy, że nie możemy się cieszyć z drobnych rzeczy i żyć normalnie. Jedzmy zdrowo, wysypiajmy się i śmiejmy. To wszystko daje siłę, aby żyć, ale również, aby pomagać tym, którzy tego potrzebują. Jeśli czujemy się na siłach, zgłośmy się do wolontariatu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, kupmy potrzebne rzeczy lub przelejmy na rzecz pomocy, chociaż minimalną kwotę. Pomoc, chociaż minimalna, to nie tylko dobry uczynek, ale również poprawa naszego samopoczucia psychicznego.