Dlaczego dzieci mają problemy ze snem?

Dlaczego dzieci mają problemy ze snem?

Często wraz z wiekiem u dzieci nasilają się problemy ze snem. O ile zasypianie nie jest kłopotliwe, o tyle budzenie się w środku nocy  z krzykiem jest dość popularnym zjawiskiem.  Dziecko jest wtedy zwykle wystraszone i zdenerwowane.  Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być wiele. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane.

Przyczyną gwałtownych pobudek mogą być niekoniecznie odpowiednie warunki do spania.  Higiena snu jest bardzo ważnym aspektem. Jeśli  nią nie zadbamy, nasz sen nie będzie odpowiednio głęboki i nie da nam odpoczynku. Ta zasada sprawdza się zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych. Przede wszystkim zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni. Przed snem powinniśmy ją wywietrzyć. Z dwojga złego już lepiej, ze powietrze było trochę chłodniejsze niż zbyt ciepłe i suche.  Jeśli twoje dziecko boi się zasypać samo, możesz zostawić włączoną lampkę koło łóżka. Jednak koniecznie wyłącz ją, gdy dziecko zapadnie  w sen. Zadbaj także o to, by przed zaśnięciem nie korzystało zbyt długo z komputera lub telefonu. Emitowane przez te urządzenia niebieskie światło może zaburzać sen. Na ten temat pisze także strona https://ekluczbork.pl/

Inną przyczyną może być regresja snu. Mogą mieć na to wpływ zaburzenia rutyny tak jak wakacyjne wyjazdy lub wizyta gości.  Często są także spowodowane skokiem rozwojowym.  W miarę jak dziecko staje się coraz bardziej świadome otoczenia, jego sen może być zaburzony w wyniku przebodźcowania.

Problemy ze snem mogą być także wynikiem lęku separacyjnego.  Lęk przed oddzieleniem od rodziców dotyczy nie tylko malutkich dzieci, ale również tych starszych.  Początek przedszkola lub szkoły, kolonie lub częste wyjazdy do dziadków mogą wywoływać lęk wpływający na jakość snu.