Bezpieczeństwo na zamarzniętych akwenach: Korzystaj z lodu odpowiedzialnie!
Chociaż zimowy krajobraz, z zamrożonymi jeziorami i rzekami, wydaje się malowniczy, niesie on ze sobą wiele niebezpieczeństw. Niestety, niektórzy dorośli wykazują lekkomyślność w tym obszarze, a brak nadzoru nad dziećmi prowadzi do tragicznych konsekwencji. Każdego roku służby ratunkowe ostrzegają o zagrożeniach, niemniej jednak, liczba ofiar utonięcia pod lodem utrzymuje się na alarmująco wysokim poziomie. Jak więc cieszyć się zimowym powietrzem i jednocześnie dbać o swoje bezpieczeństwo?
Jeśli planujesz spędzić czas na łyżwach, najbezpieczniej będzie na sztucznym lodowisku, które często można znaleźć na terenie szkół. Jednak nie zawsze jest to realne rozwiązanie. W takich przypadkach warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Pierwsza z nich mówi, że dzieci nie powinny przebywać na zamarzających stawach czy rzekach bez opieki dorosłych. Dodatkowo, przed wyjściem z domu powinieneś poinformować kogoś o miejscu, do którego się wybierasz oraz o planowanej godzinie powrotu. Nie zapomnij sprawdzić prognozy pogody przed opuszczeniem domu – dodatnia temperatura może oznaczać, że lód jest cieńszy niż myślisz i stanowi zagrożenie dla twojego życia.
Kolejną istotną kwestią jest grubość lodu – bezpieczna pokrywa to około 10 cm, ale warto pamiętać, że na ruchomych ciekach wodnych lód jest zdecydowanie cieńszy. Szczególnie niebezpieczne mogą być miejsca w pobliżu ujść rzek i kanałów, mostów czy brzegów.
Śnieg na lodzie może być bardzo zdradliwy – pod warstwą białego puchu ciężko ocenić grubość lodu czy znaleźć przeręble. Ponadto śnieg dodatkowo obciąża lód, zmniejszając jego wytrzymałość. Z tego powodu na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, które powinny pozostawać w zasięgu wzroku.
Nawet niewielka przygotowanie może pomóc w sytuacji zagrożenia. Gwizdek może okazać się nieoceniony, gdy potrzebna jest pomoc, a kolce mogą wspomóc we wczołganiu się z powrotem na lód po wpadnięciu do wody.
Podczas poruszania się po lodzie, jeśli usłyszysz trzeszczenie, natychmiast zawróć i powiadom innych o potencjalnym niebezpieczeństwie.